A kész fészekpajzs nagyon hasonlít kívülről egy egyszerű, de nagy tojásra. Ennek a külső falnak az a szerepe, hogy melegen tartsa az egész fészket, mert a belseje ad otthont a petéknek és az azokból kikelt lárváknak.
Tiszteletet érdemel az a metódus, hogy hogyan készítik a darazsak ezt a papírszerű anyagot. A rovar a fa felületére engedi a váladékát, mely hatására felpuhul a felület. Ezután az állkapcsaival elkezdi lefejteni azt. Amikor összegyűjtötte a kellő mennyiséget, a darázsfészekhez szállítja. Ott aztán ismét rág az anyagon egy kicsit, így a nyál hatására ragadóssá, viszkózussá válik, ezáltal könnyen odaragasztja a fészek már elkészült elemeire.
A fészket a darázs királynő kezdi el építeni, majd a lárvák kikelése után a dolgozók folytatják. Eleinte csak egy apró lak is elegendő a lárvák táplálásához, majd folyamatosan bővítik, ahogyan nő a szaporulat.
Kora tavasszal kezdenek megjelenni a darázsfészkek, és egy hónapon belül egy teljesen új darázsállománnyal találkozhatunk. A darázs királynő ilyenkor már visszavonul, és csak a nemzés foglalkoztatja.