Ágyi poloska irtás
Az ágyi poloska egyre nagyobb gondot jelent világszerte, és ha egyszer valamelyik lakásban felütötte a fejét, nagyon nehezen lehet megfékezni a további terjedését. Az ágyi poloska gyors irtása és a hatékony védekezés ellene ugyanis kizárólag szervezetten és rendszerszemléletben lehetséges. Ahhoz azonban, hogy a szakembereink a lehető legjobb eredményt érjék el, az önök együttműködése is elengedhetetlen. Éppen ezért fontos megismernie, hogy a megrendelt ágyi poloskairtás milyen előkészületeket illetve utómunkálatokat igényel az Ön részéről.
Ehhez kívánunk segítséget nyújtani a legfontosabb teendők és ismeretek alábbi összesítésével:
A hatékony ágyi poloskairtás előfeltételei
- A hatékony ágyi poloskairtás egyik legfontosabb előfeltétele, hogy a fertőzött területen a felületek könnyen hozzáférhetőek legyenek, ezért kiemelten fontos, hogy még a szakember kiérkezése előtt rakjon rendet, tegye szabaddá az ágy fekvőfelületét, ágyneműtartóját, valamint az ágy közvetlen környezetét!
- Szedje össze a használt ágyneműjét és hálóruháját, valamint az ágy közvetlen közelében tárolt valamennyi textilneműt és bezsákolva készítse elő ezeket fertőtlenítő mosáshoz! A fertőtlenítő mosás során használjon minimum 60 °C-os hőmérsékletű vizet!
- Szedje le a falról az ágy közvetlen környezetében a faliszőnyegeket, a faliképeket, és falra szerelt polcokat!
- Amennyiben a fenti előkészületek gondot okoznak önnek, jelezze ezt szakembereinknek és mi segítünk a megfelelő előkészületek elvégzésében.
Mi a teendő ágyi poloskairtás után?
- Amennyiben a szakember döntése alapján ködképzésre vagy füstképzésre került sor, a kezelés befejezését követően a munkalapon jelzett ideig (általában 4-6 órán keresztül) a lakásba/házba belépni szigorúan tilos!
- Az ágyi poloskairtás után a kezelt helyiségeket ki kell szellőztetni, lehetőleg kereszthuzattal. A szellőztetés ideje minimum 30 perc. A kezelt területet kizárólag a szellőztetést követően lehet ismét birtokba venni!
- Amennyiben feltételezhető, hogy valamely élelmiszer, gyógyszer a kezelés során irtószerrel szennyeződött, azonnal ki kell dobni, ezek fogyasztása, ill. további élelmiszer célú felhasználása szigorúan tilos!
- Az ágyi poloskairtás előtt összegyűjtött és megfelelően előkészített ruhákat, textíliákat legalább 60 °C-os hőhatásnak kell alávetni. Ez elsősorban mosógépben megfelelő mosóprogram alkalmazásával történhet. Nyáron, napsütéses időben a fertőzött területen talált textíliákat fekete (sötét) műanyag zsákokban összegyűjtve és lezárva, néhány órán keresztül a tűző napra kihelyezve hatékonyan lehet kezelni. Ebben az esetben is fontos azonban, hogy az ilyen módon kezelt textília legalább 60 °C-ra felmelegedjen, ugyanis csak így biztosítható a textíliákban található rovarok és rovarpeték maradéktalan elpusztítása.
- A kezelt fekvőhelyeket tiszta, megfelelően hőkezelt textíliával kell letakarni, utána rendeltetésszerűen használhatóak.
- Az ágyi poloskairtást követő két hétben az ágyi poloska észlelése teljesen elfogadható jelenség, mivel a felületekre kijuttatott irtószer nem pusztít el minden rovart azonnal. A jelenleg engedélyezett irtószerek az ágyi poloska petéit nem inaktiválják hatékonyan, emiatt a kezelés ellenére 7-28 napon belül számíthatunk frissen kelt példányok megjelenésére is.
- A legtöbb esetben az ágyi poloska-fertőzés teljes felszámolásához ismétlő kezelést kell végezni, amelyre az első kezelést követő 3-5 héten belül szükséges sort keríteni.
Mit tudunk az ágyi poloskáról?
Az ágyi poloska (Cimex lectularius) vérszívó élősködőként az ember lakókörnyezetében él és a szabad természetben hosszabb időn keresztül nem életképes. Lárvái és kifejlett egyedei egyaránt röpképtelenek, ezzel összhangban a lakóépületekbe minden esetben passzív módon, behurcolás révén kerülnek be. A lakóépületekbe bekerülve viszont már aktív módon, a saját lábaikon is képesek eljutni egyik helyiségből a másikba, miközben keresik az életfeltételeiknek leginkább megfelelő helyet.
Az ágyi poloskák rejtőzködő életmódú rovarokként olyan környezetben érzik magukat a legjobban, ahol megfelelő mennyiségű búvóhelyet találnak. Ezen kívül fontos még az adott helyiség hőmérséklete is, hiszen az ágyi poloskák számára a legideálisabb a 25 °C körüli hőmérséklet, míg 15 °C alatt illetve 37 °C felett leáll a fejlődésük. Ennek megfelelően az alábbiakban felsorolt útmutatások maradéktalan betartásával megakadályozhatja az ágyi poloska megtelepedését és elszaporodását az otthonában és a munkahelyén.
További információk: Ágyi poloska
Hogyan előzhető meg, hogy az ágyi poloskák bejussanak hozzánk?
- Ne vigyen be az otthonába vagy a munkahelyére ellenőrizetlenül tárgyakat, pl. használt bútort, festményt, dísztárgyat, antikvár könyvet, bontásból illetve lomtalanításból származó építési faanyagot, vagy használt ruhát!
- Mielőtt bevisz bármilyen újonnan beszerzett tárgyat az ingatlanba, győződjön meg annak ágyi poloskamentes állapotáról!
- Szüntesse meg az egyes helyiségek, lakások között a falakon és a mennyezeten, a csövek illetve a vezetékek áttörési helyein lévő hézagokat!
- Csak a legszükségesebb mértékben fűtse az egyes helyiségeket; amennyiben van rá mód, tartsa a hálószoba hőmérsékletét 20 °C alatt, ami egyúttal az alvás minőségét is javítja!
- Tartson rendet az otthonában és a munkahelyén; a fekvő- illetve a pihenőhely (pl. ágy, kanapé, fotel) közvetlen környékén csak a legszükségesebb tárgyakat tartsa!
- Takarítson rendszeresen és bizonyos időközönként (pl. havi rendszerességgel) végezzen úgynevezett "ágyi poloskamonitoringot"!
- Amennyiben ágyi poloskát vagy ágyi poloskára utaló nyomot talált, azonnal hívjon szakembert a fertőzés felszámolásához!
HA BÁRMILYEN TOVÁBBI KÉRDÉSE VAN, KÉRJÜK, HÍVJON BIZALOMMAL!
VAGY KÉRJEN ÁRAJÁNLATOT AZ ALÁBBI GOMBRA KATTINTVA