Bolhairtás
Akinek volt már dolga bolhával, az tudja, milyen kínzó is tud lenni a jelenléte. A bolhacsípés eredményeképpen kialakuló tünetek egyénenként és bolhafajonként is eltérhetnek, így van, akinek alig okoznak kellemetlenséget, míg másokon a csípések helyén rendkívül kellemetlen, viszkető hólyagok képződnek. Ráadásul a bolha a vérszívás alkalmával többször is szúrhat, emiatt egyetlen bolha akár tucatnyi viszkető csípést is okozhat. A bolha csípésénél még kínzóbb lehet az a viszketés, amelyet annak mászkálása vált ki álmatlan éjszakákat okozva. Az ágyban fekvő betegeknek illetve kisgyermekeknek ezzel különösen sok kellemetlenséget okozhatnak.
Emiatt rendkívül fontos, hogy a bolhairtás minél gyorsabban és hatékonyabban kerüljön elvégzésre, amelyhez elengedhetetlen a megfelelő szakértelem és a professzionális irtószerek alkalmazása. Cégünk ennek biztosításában szeretne a segítségére lenni. Ahhoz azonban, hogy szakembereink a lehető legjobb eredményt érjék el, az önök együttműködése is elengedhetetlen. Éppen ezért fontos megismernie, hogy a megrendelt bolhairtás milyen előkészületeket illetve utómunkálatokat igényel az Ön részéről.
Ehhez kívánunk segítséget nyújtani a legfontosabb teendők és ismeretek alábbi összesítésével.
A bolhairtás előkészületei
- A hatékony bolhairtás egyik legfontosabb előfeltétele, hogy a fertőzött területen a felületek könnyen hozzáférhetőek legyenek, ezért kiemelten fontos, hogy még a szakember kiérkezése előtt rakjon rendet, tegye szabaddá a padlófelületet és a bútorok felületeit körülbelül 1-1,5 méteres magasságig.
- A felületek szabaddá tétele során összegyűjtött textilneműt bezsákolva készítse elő fertőtlenítő mosáshoz! A fertőtlenítő mosás során használjon minimum 60 °C-os hőmérsékletű vizet!
- A szabaddá váló padlófelületeket forróvizes felmosással tisztítsa meg!
- Amennyiben a fenti előkészületek gondot okoznak önnek, jelezze ezt szakembereinknek és mi segítünk a megfelelő előkészületek elvégzésében.
A bolhairtást követő teendők
- Amennyiben a szakember döntése alapján ködképzésre vagy füstképzésre került sor, a kezelés befejezését követően a munkalapon jelzett ideig (általában 4-6 órán keresztül) a lakásba/házba belépni szigorúan tilos!
- A bolhairtás után a kezelt helyiségeket ki kell szellőztetni, lehetőleg kereszthuzattal. A szellőztetés ideje minimum 30 perc. A kezelt területet kizárólag a szellőztetést követően lehet ismét birtokba venni!
- Amennyiben feltételezhető, hogy valamely élelmiszer, gyógyszer a kezelés során irtószerrel szennyeződött, azonnal ki kell dobni, ezek fogyasztása, ill. további élelmiszer célú felhasználása szigorúan tilos!
- A bolhairtás előtt összegyűjtött és megfelelően előkészített ruhákat, textíliákat legalább 60 °C-os hőhatásnak kell alávetni. Ez elsősorban mosógépben megfelelő mosóprogram alkalmazásával történhet. Nyáron, napsütéses időben a fertőzött területen talált textíliákat fekete (sötét) műanyag zsákokban összegyűjtve és lezárva, néhány órán keresztül a tűző napra kihelyezve hatékonyan lehet kezelni. Ebben az esetben is fontos azonban, hogy az ilyen módon kezelt textília legalább 60 °C-ra felmelegedjen, ugyanis csak így biztosítható a textíliákban található rovarok és rovarpeték maradéktalan elpusztítása.
- A kezelt fekvő- és ülőhelyeket tiszta, megfelelően hőkezelt textíliával kell letakarni, utána rendeltetésszerűen használhatóak.
- A bolhairtás követő 3 hétben kizárólag száraz takarítás (söprés, finom mozdulatokkal száraz portörlés és porszívózás) engedélyezett. Nem szabad a falakat átfesteni, továbbá a kezelt bútorokat gőzzel, tisztítószerekkel kezelni. A bolhairtást követő 3 hétben tilos új/használt bútorokat bevinni a kezelt területre.
- A bolhairtást követő két hétben bolhák észlelése teljesen elfogadható jelenség, mivel a felületekre kijuttatott irtószer nem pusztít el minden rovart azonnal. A jelenleg engedélyezett irtószerek a bolha petéit és bábjait nem inaktiválják hatékonyan, emiatt a kezelést követően számíthatunk frissen kelt példányok megjelenésére is.
- A legtöbb esetben a bolhafertőzés teljes felszámolásához ismétlő kezelést kell végezni, amelyre az első kezelést követő 3-5 héten belül szükséges sort keríteni.
Tudnivalók a bolhákról
A bolhák vérszívó élősködőként jellemzően melegvérű állatok (madarak és emlősök) környezetében élnek, petéiket is jellemzően a gazdaszervezet búvó- és pihenőhelyein szórják szét. A kifejlett bolhák (néhány faj kivételével) csak időszakosan tartózkodnak a gazdaállat testén, amelyet kizárólag vérszívás céljából keresnek fel. A bolhák teljes átalakulással fejlődnek, ami azt jelenti, hogy a bolhapetékből a jól ismert kifejlett alaktól teljesen eltérő kinézetű, lábatlan, sárgásfehér, vak bolhalárvák fejlődnek. Ezek a lárvák azután a gazdaszervezet búvó- és pihenőhelyein táplálkoznak és növekednek. A bolhalárvák táplálékát a talajon összegyűlő szerves hulladékanyagok képezik. Meghatározott méretet elérve szövött bábtokban alakulnak át, ami a környezet károsító hatásaitól védi az átalakuló lárvát.
A legtöbb vadon élő emlősállatnak és madárnak megvan a maga bolhája, és a többségük eléggé fajlagos, így tartósan nem telepszik meg a gazdafajtól eltérő állatokon. Szigorúan egygazdás bolha azonban kevés van, emiatt szükség esetén a bolhák többsége más rokon állatok vérén is képes életben maradni. Vannak közöttük kevésbé válogatós bolhafajok is, amelyek egy része az emberre is ráfanyalodik. Kifejezetten az emberre specializálódott bolhafaj nincs; az embert, a sertést és még néhány más emlőst előnyben részesítő faj a Pulex irritans, amelyet gyakran emberbolhaként emlegetnek. Látható tehát, hogy az embert is károsító bolhák többgazdásak, ennek eredményeképpen többféle állatról emberre átterjedő fertőző betegség okozói is lehetnek. Fontos tehát védekezni ellenük, amiben a megelőzésé a főszerep!
Az alábbiakban felsorolt útmutatások maradéktalan betartásával megakadályozhatja a bolhák megjelenését és elszaporodását az otthonában és a munkahelyén.
A bolhafertőzés megelőzése
- Ne engedjen be az otthonába vagy a munkahelyére ellenőrizetlenül vadon élő állatot, illetve a szabadba is kijáró háziállat esetében gondoskodjon az állat rendszeres és folyamatos bolhairtásáról!
- Szüntesse meg a padlózat közötti hézagokat, vagy használjon hézagmentes anyagokat (pl. műgyanta) a padlózat borítására!
- Tartson rendet az otthonában és a munkahelyén; a fekvő- illetve a pihenőhely (pl. ágy, kanapé, fotel) közvetlen környékén csak a legszükségesebb tárgyakat tartsa!
- Takarítson folyamatosan, és a padlózatot rendszeres időközönként mossa fel forró vízzel!
- Amennyiben bolhát vagy bolhára utaló nyomot talált, azonnal hívjon szakembert a fertőzés felszámolásához!