Ózonos fertőtlenítés a fogorvosnál – az ózonkoncentráció kiszámítása
Lamanda Margit | Posted on |
Ülök a fogorvosnál, és a legrosszabbra számítok. Sokáig várat, már szinte nem is fáj…
Majd kijön az asszisztens, és mondja, hogy én jövök, de csak 10 perc múlva. Addig ugyanis fertőtlenítenek a kezelő helyiségben.
Miért kell ilyen gyakran fertőtleníteni?
Mivel a fogorvosnál nem lehet maszkot hordani, így ott a betegek különösen ki vannak téve a vírusoknak. Főleg most, ebben a vészterhes időszakban, amikor naponta több százan halnak meg a koronavírus szövődményeitől.
Ezért a fogorvosom beszerzett egy ózongenerátort, amivel minden páciens ellátása közben lefertőtleníti a rendelőt, hogy ezzel is megakadályozza a kórokozók terjedését.
Ahhoz, hogy ekkora helyiséget hatásosan tudjon kezelni rövid idő alatt, egy nagy teljesítményű gépet kellett vásárolnia. Hogy pontosan tudja, mikor lesz megfelelő az ózonkoncentráció az elégséges fertőtlenítéshez, egy egyszerű számítást kellett elvégeznie, melyet az alábbiakban bemutatunk.
Hogyan számoljuk ki az ózonos fertőtlenítés idejét?
Először is le kell mérni a helyiség hasznos térfogatát (a tényleges térfogatból levonjuk a bútorok, berendezési tárgyak nagyságát). Az 1 óra alatt keletkező ózonmennyiséget ezzel kell elosztani, így kapjuk meg az ózonkoncentráció nagyságát.
Ahogy már korábbi írásunkban is beszámoltunk róla, kutatások szerint már egészen alacsony koncentráció (0,05-0,1 ppm) is képes lehet megállítani a vírusok terjedését. Az elpusztításukhoz magasabb koncentráció szükséges, az Európai Unió által elfogadott érték: 2,34 ppm.
Tegyük fel, hogy a terem térfogata: 4 m x 4 m x 2,8 m = 44,8 m3
Ebből levonjuk a berendezés méretét: a példánkban legyen 15 m3
Így a hasznos térfogat 29,8 m3.
Ha egy kereskedelmi forgalomban kapható ózongenerátor készülék óránkénti kibocsátása 10000 mg/óra, akkor 335,57 mg/m3 ózonkoncentráció érhető el egységnyi idő alatt.
(Az ózongáz (O3) moláris tömege standardállapotban (0,101 Pa nyomáson és 25 °C hőmérsékleten) ≈ 48 g/mol és 1 mol gáz térfogata 24,5 dm3/mol.)
Jelen példánál maradva az adott helyiségben 1 óra alatt 171,14 ppm ózonkoncentráció érhető el egy 10000-es ózongenerátorral. Így 1 perc alatt 2,85 ppm.
(Persze a teljesítményadatok a gép leírásából adódnak, érdemes kissé felülkalkulálni, mert (főként a távol-keleti) gyártók nem minden esetben adják meg pontosan az értékeket.)
Szellőztetés az ózonos fertőtlenítés után
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a szellőztetés ózongenerátor használata után.
Mivel az ózon egy mérgező gáz, így magas koncentrációban káros lehet mindenféle szervezetre (nem csak az emberekre, de az állatokra, növényekre is.)
Éppen ezért a kezelt területet legalább ugyanaddig kell hatékonyan, lehetőleg kereszthuzattal szellőztetni, mint ameddig maga az eljárás tartott.
Szerencsére az emberi orr igen érzékeny az ózongáz szúrós szagára, így egyszerűen megérezzük, ha még túl sok van a levegőben.
Konklúzió
A fogorvosom akkor jár el helyesen, ha kiszámolja a fenti képlet alapján, hogy minimálisan mennyi ideig kell működtetnie az ózongenerátort, majd kivárja a szellőztetés idejét is, és újabb pácienst csak ezután enged be a kórterembe.
Természetesen, amint ismét bemennek az emberek, ismét elkezdenek a levegőben szállingózni a bacillusok, vírusok. De ha kellő odafigyeléssel és következetesen betartják a fertőtlenítés szabályait, jelentősen csökkenthető a fertőzések terjedése.
Ha tetszett a cikk, ossza meg ismerőseivel!
Ózonos fertőtlenítés a fogorvosnál – az ózonkoncentráció kiszámítása
Ülök a fogorvosnál, és a legrosszabbra számítok. Sokáig várat, már szinte nem is fáj… Majd kijön az asszisztens, és mondja, hogy én jövök, de csak
5 tipp az ózonos fertőtlenítés veszélyeinek elkerülésére
Manapság sokan alkalmazzák az ózonos fertőtlenítést lakásukban, vagy munkahelyükön, hogy elpusztítsák a kórokozókat, vagy megszüntessék a kellemetlen szagokat. Felmerülhet az emberekben a kérdés, hogy annyi
Penészmentesítés ózonnal
Amennyiben egy helyiségben magas a relatív páratartalom, könnyen kialakulhat a penészedés. A jellegzetes dohos, édeskés szag már előjele lehet a penészgombáknak, melyek azután igen gyorsan
Az ózon hatása a növényekre
Gyakran kérdezik Ügyfeleink: milyen hatással van az ózon a növényeikre, miért kell kivinni azokat a fertőtlenítendő területről? Az ózongáz nagy mennyiségben minden élőlényre nézve mérgező.
Ózonnal a koronavírus ellen
Az ózon hatásos a koronavírus ellen A japán kutatók kimutatták, hogy az ózon hatékony a koronavírusok elpusztításában. A világ országai közül Japánban is nagy erőkkel