Csótány-monitoring: megvizsgáljuk, mekkora a csótányfertőzöttség
Sok esetben szükséges lehet a csótányfertőzöttség felderítésére. Ha meg kell tudnunk, hogy mekkora a csótánypopuláció, vagy hol vannak a gócpontok, a monitoring-rendszert hívjuk segítségül. A csótányok elleni védekezés legalapvetőbb mozzanata az előzetes rovarmonitorozás.
Ha meg szeretné tudni, Önnél mennyi csótány található, keresse a Rovarstop.info kollégáit a 06 30 355 9390 és 06 30 631 2183 telefonszámokon. Budapesten és környékén akár néhány órán belül a helyszínen lehetnek és megkezdhetik a monitorozást.
Ha szabad szemmel nem látható az elhelyezkedésük és a mennyiségük (mivel rejtőzködő életmódot folytatnak)
Ha nagy ipari területet, vendéglátó egységet, egészségügyi ingatlant stb. kell ellenőrizni és felmérni
Ha megszeretnénk ismerni a fellelhető fejlődési formákat
Ha a csótányirtás már megtörtént, és az elért hatásfokra vagyunk kíváncsiak
A monitorozás folyamata
A Rovarstop.info szakemberei elsődlegesen elbeszélgetnek a Megrendelővel, megismerik a tapasztalatait. Ezután a hagyományos módszer mellett (szemrevételezés, kutatás) többnyire kétfajta módszert alkalmaznak a helyszínen:
Csótánycsapda
A kereskedelemben kapható csótánycsapdák a reklámok fókuszában vannak. Ennek ellenére a csótányok házilagos kiirtására nem alkalmasak, csupán megfigyelésre.
Általában olyan anyagot tartalmaznak, melyek a csótányok számára kívánatos (pl. sör), és így magukhoz vonzzák a rovarokat. Azonban hátrányuk, hogy a kialakításuk nem megfelelő, így a csótányok könnyen kijuthatnak a csapdából. Ezt kiküszöbölvén kaphatóak ragasztóanyaggal allátott formák is, az utóbbi időben pedig már olyanok, melyek elektromos árammal is ellátottak, így a bejutott állat elpusztul az áramütéstől.
Kiűzés a rejtekhelyről
Ez a módszer csak megközelítő értéket ad a fertőzöttség mértékéről, de sokszor fontos, mikor a gócpontok nem hozzáférhetőek.
A szakemberek általában hidegködképzést alkalmaznak, mely segítségével bejuttatják a riasztó anyagot a repedésekbe, résekbe stb., ezáltal a csótányok kimenekülnek onnan.
A pontatlan mérést az okozza, hogy a permetszerek hatására sok egyed még a rejtekhelyen elpusztul. Ha pedig néhány egyed megmenekül, minden esetben új menedéket keres – ezzel új területek is megfertőződhetnek. Éppen ezért a kiűzéses módszert csak a legszükségesebb esetekben alkalmazzuk.
Miért fontos a csótányok fejlődési fázisait ismerni?
Többet árul el a csapda, mint gondolnánk. A megfogott csótányok különböző fejlődési fázisaiból sok következtetést lehet levonni:
A talált lárva több, mint az imágó: a populáció növekedésben van
Többnyire imágók vannak a csapdában: csökkenni látszik a fertőzöttség
Sok megtermékenyített nőstény és apró lárva került a mérési mezőbe: A közelben található egy búvóhely
Megtermékenyített nőstény: egy problémaforrással kevesebb...
A csótány-monitoring folyamata
A csótánycsapdákat mindig meghatározott területekre és adott sűrűségben kell kihelyezni, és rendszeresen ellenőrizni, a szerzett adatokat pedig térképen dokumentálni. Magasabb fertőzöttség esetén akár már 2-3 nap alatt is értékes információkhoz juthatunk.
Ha a már elvégzett csótányirtás hatékonyságára vagyunk kíváncsiak, egy egyszerű képlet és a csapdák segítségével könnyen kiszámíthatjuk:
Ha Önnek is meggyűlt a baja a csótányokkal, hívjon minket, vagy kérjen árajánlatot!
HA A CSÓTÁNYIRTÁSSAL KAPCSOLATBAN VAGY A CSÓTÁNYOK ELLENI VÉDEKEZÉS TÉMAKÖRÉBEN BÁRMILYEN TOVÁBBI KÉRDÉSE VAN, KÉRJÜK HÍVJON BIZALOMMAL!